HEPİMİZ BERABER EN ÇOK VAKİT GEÇİRDİĞİMİZ BEŞ KİŞİNİN ORTALAMASIYIZ

Travmatik olaylar tarih boyunca insanlar üzerindeki etkisi ve hayatlarında yarattığı değişimler sebebiyle psikolojinin ve tüm iyileştirici yaklaşımların ilgisini çekmiştir. Çünkü bu yaşantılar bireyin var oluşunu tehdit eden, baş etme yöntemlerini alt üst eden ve inanç sistemlerini sorgulatan olaylardır ama buna rağmen her zaman uyum ve işlevselliğin bozulmasıyla sonuçlanmazlar. Bunun sebebi insanoğlunun hayatta kalmak üzerine programlanmış olan yapısının bazen bu travma sonrasında zarar gören benlik algısını yeni duruma uyumlamak, kişisel görüş ve anlamlarını yeniden düzenlemek için uğraş vermesidir. Bu süreçte geçirdikleri duygusal, bilişsel ve biyolojik değişimler sırasında, bazı bireyler kendilerini daha iyi anladıklarını, daha iyi ifade ettiklerini ve bunun sonucunda da çevrelerindeki insanları daha iyi anlayıp, daha sağlıklı iletişimler kurduklarını fark etmişlerdir. Ancak bu tek başına yaşanabilecek bir değişim ve dönüşüm değildir her zaman. Bu süreçte kişinin içsel dayanıklılığının ötesinde ihtiyaç duyduğu en önemli şey sosyal destek ve iyileştirici kişilerarası ilişkilerdir. Çünkü bireyin travmayı kabullenip, anlamlandırıp, devam etmek için ihtiyaç duyduğu yeni şemaları oluşturabilmesi için kendini açma ve ifade etme sürecine girmesi gerekecektir. Bu süreçte en yakın ilişkide olduğu kişiler, onların yaklaşımları, hayata, insanlara, olaylara bakış açıları, anlamlandırma tarzları bireyin değişimini şekillendirecektir.

Günün sonunda sosyal bir canlı olarak biz ne kadar her şey için kendi kendimize yetmeye ve tek başımıza var olmaya çalışsak da yine de değer verdiğimiz, yürekten bağlı olduğumuz insanlara ihtiyaç duyar, onlarla beslenir ve şekilleniriz.  Bu aslında çift taraflı bir yoldur. Hepimiz birbirimize aynı şekilde bağlanırız ve etkileniriz. Ama Jim Rohn’un söylediği gibi bazıları muhtemelen çok daha fazla etkilidir, işte bu yüzden en yakınımızda tutuğumuz, en çok görüştüğümüz ve etkileşimde bulunduğumuz insanlara belki biraz daha fazla özen göstermeliyiz.

 

 

“Dünyanın en zeki insanı da olsanız, bulunduğunuz ortam vasat ve vasatın altındaki kimselerden ibaret ise, düzeyinizi bile koruma imkânınız yoktur. Hepimiz beraber en çok vakit geçirdiğimiz beş kişinin ortalamasıyız.” Jim ROHN.

 

Yorum Yap:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Altbilgisi

Sliding Sidebar

Arşivler

Kategoriler